Par migrēnas ārstēšanu stāsta FuturaClinic
Botulīna toksīna injekcijas hroniskas migrēnas ārstēšanai – lielākajai daļai sabiedrības rada asociācijas ar estētisko medicīnu, taču pasaulē tas tiek plaši pielietots hroniskas migrēnas ārstēšanai.
Bieži vien, finansiālu apsvērumu dēļ, Latvijā pieņemts hroniskas migrēnas ārstēšanu sākt ar medikamentiem un tas ir pareizi gadījumos, ja medikaments labi iedarbojas un nesagādā blaknes. Pārējos gadījumos ārstēšanai pievieno botulīntoksīnu, turklāt daudzi vadoši galvassāpju speciālisti pasaulē tieši botulīntoksīnu izvēlas kā pirmo.
Šī hroniskas migrēnas ārstēšanas metode ir pētījumos pārbaudīta un sniedz efektīvu iedarbību. Standarta medikamentiem efekts bieži parādās tikai pēc pirmā vai pat otrā lietošanas mēneša, savukārt, botulīntoksīnam tas nereti jūtam jau nākošajā dienā.
FuturaClinic neiroloģe Ruta Plotniece konsultē pacientus galvassāpju gadījumos un ir serfiticēta veikt botulīna toksīna injekcijas hroniskas migrēnas ārstēšanai. Dr. Plotniece sniedz atbildes uz jautājumiem par šīm injekcijām:
Kādos galvassāpju gadījumos lieto botulīntoksīnu?
Parasti to lieto hroniskas migrēnas gadījumos, respektīvi, kad mēnesī ir 15 un vairāk galvassāpju dienas, no kurām vismaz 8 dienas ir tipiskas migrēnas sāpes. Jāņem vērā, ka tipiskas migrēnas sāpes var būt arī mazāk dienas, jo hroniskas migrēnas gadījumā pacienti pastiprināti lieto analgētiķus, tādējādi lēkmes vairs nav tik tipiskas. Bez tam ir arī daudz pētījumu par botulīntoksina efektivitāti arī pie refrektārām migrēnām, temporomandibulārās locītavas disfunkcijas, bruksisma, analgētiķu inducētām galvassāpēm.
Kā tiek veikta izvēle – pacientam lietot tabletējamos medikamentus vai botulīntoksīnu?
Nav noteiktu rekomendāciju, kā pareizāk darīt. Jebkurā gadījumā izvēle tiek izdarīta individuāli ārstam kopā ar pacientu. Noteikti tiek ņemtas vērā pacienta pavadošās saslimšanas – depresija, trauksme, arteriālais asinsspiediens. Ļoti svarīga ir pacienta darba specifika, režīms, budžets, spēja sadarboties un citi faktori. Piemēram, ja pacientam ir depresija, kas ir ļoti bieži galvassāpju gadījumos, izvēlēsimies antidepresantu vai tā kombināciju ar botulīntoksīnu. Bez tam ņemsim vērā pacienta svaru, iespējamos miega traucējumus utt.
Kam ir labāka panesība – medikamentiem vai botulīntoksīnam?
Pētījumi rāda, ka lietojot populārākos medikamentus, tādus kā antidepresantus vai pretepileptiskos medikamentus, pacienti līdz pat 87% gadījumu tos pārtrauca lietot gada laikā blakņu dēļ. Botulīntoksīna gadījumā to pārstāja lietot tikai 3,3 % pacientu. Pēdējos gados Latvijā ir pieejamas arī monoklonālās antivielas, ko arī var izmantot hronisku migrēnu gadījumos un tās sniedz labu efektu. Tomēr šīs grupas medikamenti ir relatīvi jauni un ilgtermiņa blaknes nav zināmas, kā arī tie ir salīdzinoši dārgi.
Kā botulīntoksīns darbojas galvassāpju gadījumos?
Pēdējā laikā tiek publicēti pētījumi par botulīntoksina injekciju ietekmi uz limbisko (emociju) sistēmu saistībā ar pieres saraucējmuskuli. Botulīntoksīns bloķē atpakaļsaikni starp šo muskuli un limbisko sistēmu, taču pilnībā šis mehānisms nav līdz galam skaidrs. Ir pierādīts, ka izmantojot botulīntoksīnu kombinācijā ar antidepresantiem (līdz 70% hroniskas migrēnas pacientu ir depresija), ārstēšanas efektivitāte palielinās līdz pat 8 reizēm.
Kādas ir biežākās botulīntoksīna blaknes?
Kā jau minēju, tās ir reti. Biežākās ir plakstiņa noslīdējums, taču tas parasti saistīts ar pacienta anatomiskām īpatnībām vai nepareizu injekcijas tehniku. Var būt diskomforts sprandā, bet tas ir viegli atrisināms. Citas blaknes mēdz būt ļoti reti.
Vai ar laiku nav nepieciešamas lielākas un biežākas botulīntoksīna devas?
Balstoties uz pētījumu rezultātiem, atkārtoti ievadot botulīntoksīnu, tā efektivitāte palielinās. Ja pēc pirmās injekcijas efekts var būt neliels, tad pēc otrās un trešās devas efekts parasti ir labāks. Kaut arī, balstoties uz PREEMT pētījuma datiem, pozitīvs efekts pēc pirmās injekcijas bija līdz 85% pacientu (70% ļoti labs, 15% mazinājās galvassāpju intensitāte).
Kas izlemj par to, vai man vajag botulīntoksīnu un kas to ievada?
Izlemj neirologs kopā ar pacientu un tikai pēc detalizētas neiroloģiskas izmeklēšanas var tikt nozīmēta ārstēšana. Ņemot vērā, ka galvassāpju veidu ir ļoti daudz, pat neirologam dažkārt var būt grūtības ar diagnozi un ārstēšanas izvēli. Medikamentu ievada neirologs vai dermatologs, kurš ir kompetents šajā metodē un saņēmis neirologa rekomendāciju.
Svarīga informācija, kas jāņem vērā:
Pirms tiek veikta procedūra, nepieciešama neirologa konsultācija, kurš izvērtē pacienta stāvokli un nepieciešamību veikt injekcijas, to devas utt. Injekcijas veic sertificēts ārsts (dermatologs vai neirologs), kuram ir pieredze botulīna toksīna injekciju veikšanā.
Procedūras laikā tiek veiktas vairākas mazas preparāta injekcijas galvas, kakla un plecu rajonā, kas jāatkārto noteiktos laika intervālos.
Pirmās dienas pēc procedūras vēlams izvairīties no injekcijas vietu kairināšanas, karsēšanas vai masāžas. Atsevišķos gadījumos pēc procedūras var novērot nelielus zilumus, uztūkumu injekcijas vietās.
Efekts rodas pakāpeniski un dažkārt uzlabojums tiek novērots pēc otrās procedūras.
Procedūru neveic grūtniecēm, sievietēm krūts barošanas laikā un pacientiem līdz 18 gadu vecumam, kā arī gadījumā, ja iepriekš konstatēta alerģiska reakcijas vai indiduāla preparāta nepanesamība. Preparāts ir kontrindicēts pacientiem ar neiroloģiskām un muskulatūras slimībām, kas saistās ar muskuļu vājumu.
Izmaksas tiek noteiktas individuāli katram pacientam un situācijai. Tajās ietverta konsultācijas maksa, medikaments, injekciju veikšana. Atkārtotai vizītei tiek piemērota 10% atlaide.
Sī raksta autors ir: FuturaClinic